Az új amerikai elnök a kampánya során többször hivatkozott Orbán Viktorra, mint a „legnagyobb tiszteletnek örvendő” erős vezetőre. Donald Trump pontosan tudja, kicsoda Orbán Viktor, és működik köztük a kémia – nyilatkozta Fekete Rajmund Amerika-szakértő, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója. Alighanem igaza van, mert két végtelenül populista, a hatalom megőrzése érdekében a potenciális választókat megosztó, valamilyen párhuzamos valóságban élő politikus egymásra találásáról van szó. Madarat tolláról, embert barátjáról...
Glenn Kesslernek a Washington Post alkalmazottjaként kilenc éve az a feladata, hogy Trump állításait factcheckelje. Hívjuk ezt magyarul talán tényellenőrzésnek. A lap Trump első elnöksége alatt több mint 30 ezer (!) hamis vagy félrevezető állítást dokumentált, ami az akkori elemzés szerint hozzájárulhatott ahhoz, hogy végül kikapott Joe Bidentől. A hazugságkampány 2015-ben kezdődött, amikor a republikánus jelölt 42 százalékos munkanélküliségről, összeomló amerikai gazdaságról vizionált, miközben ilyesmiről szó sem volt.
Trump hazudott a szavazatok összesítése kapcsán elkövetett állítólagos törvénysértésekről a 2020-as amerikai elnökválasztás elvesztése után – lett is belőle jó nagy, halálos áldozatokat követelő cirkusz. Azután újabb hazugságkampányt indított az inflációval és a gazdaság reménytelen kilátásaival összefüggésben. Bár csak mi lettünk volna olyan „szomorú” helyzetben, mint az USA. A bukott jelölt teljesen hamis állításainak jelentős részét mégis elhitte az amerikai szavazók feltűnően nagy része.
A mostani amerikai választási kampány egyik legfontosabb eleme a migráció volt. Trump például a mexikói határon részben meglevő kerítés bővítésével fékezné meg az illegális bevándorlást, illetve deportálná az Egyesült Államokban engedély nélkül tartózkodókat. Akár 15 millió főt is kizsuppolna, ami azért elég nagy falatnak tűnik, ráadásul olyan emberektől szabadulna meg, akik helyett az alacsony presztízsű munkákat kevés amerikai vállalná. Az új republikánus elnök szigorú álláspontja persze érthető, hiszen arról is beszélt, hogy az Ohio állambeli Springfieldben lakó haiti bevándorlók macskákat, kutyákat és egyéb háziállatokat esznek. Kár, hogy ez is hazugság.
„Ha én leszek az elnök, egy nap, vagyis 24 óra alatt véget vetek a háborúnak” – mondta Donald Trump még 2022 májusában a CNN-nek. A jelölt ezt a kijelentését a kampánya során sem cáfolta. Amit persze legfeljebb az Európában szintén kizárólag egyedüli „békepárti” Orbán Viktor hisz el neki, aki úgy látja, a fegyveres konfliktus ki sem tör, ha akkor is a barátja az USA elnöke. Működik a kémia.
Terjedelmi okokból térjünk át hazai vizekre, igazolandó, hogy Trump és Orbán tényleg két jó barát. Kezdjük azzal, hogy a 444.hu 2021-ben összegyűjtötte Orbán 200 hazugságát. Ezek közül talán a legvérforralóbb, hogy a miniszterelnöknek saját állítása szerint nincs semmilyen érdemleges megtakarítása. Folytassuk a sort azzal, hogy a 2018-as választás előtt Orbán azt találta mondani, hogy hozzá „csak úgy oda lehet lépni, senkit nem taszigálnak el testőrök”. Annak megítélést, hogy ennek mi az igazságtartalma, az olvasókra bízzuk.
„Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk” – mondta Orbán Viktor 2018 szeptemberében az Európai Parlament előtt, de sokan kinevették. És mennyire igazuk volt, mert a KESMA égisze alatt mintegy ötszáz médiaterméket „államosítottak”. A hirdetési piaci tortából is jószerivel csak azok a sajtótermékek részesülhetnek, amelyek betagozódtak a NER-be.
„Magyarország kormánya egy korrekt viszonyt alakított ki minden önkormányzattal, és ez így lesz a jövőben is, nincs jelentősége, hogy az önkormányzatnak milyen pártszíne van” – hangoztatta Orbán a 2019-es önkormányzati választások idején. Mi lett ebből? Az ellenzéki helyhatóságok kivéreztetése, az iparűzési adó részleges elvonása. Orbán hű katonája, Lázár János építési és közlekedési miniszter pedig arra kérte a csurgóikat, hogy támogassák a Fidesz–KDNP pártszövetséget és jelöltjeit az uniós választáson, mert „meg fogják szolgálni a bizalmat”. A miniszter korábban azt is jelezte: ha a hódmezővásárhelyiek újraválasztják Márki-Zay Pétert, semmilyen kormányzati támogatásra nem számíthatnak.
„Bár a kérdés nem hozzám szólt, de ön nem mond igazat, ez egy fake news” – mondta Orbán egy finn újságírónak, aki arról kérdezte a Magyarországra látogató finn kormányfőt, hogyan juthattak EU-s támogatások Orbán vejéhez, mit tehet az EU a jövőben a hasonlók ellen, és hogyan lehetne visszavonni ezeket a támogatásokat. A magyar miniszterelnök mindent tagadott, de utóbb kivették a végleges csomagból az Elios által megvalósított, az EU csalás elleni hivatala, az OLAF által vitatott közvilágítási projektek számláit.
Amikor 2019-ben Mészáros Lőrinc hirtelen gazdagodásáról kérdezték, Orbán úgy reagált: az ilyen leggazdagabb listákon csak nevet, „mind vicc, ami oda van írva”, Magyarországon nincs oligarcharendszer, „senki szegényedését és gazdagodását nem intézem, ez nem az én dolgom”. Ezzel szemben a tények mellett még a strómanja, maga Mészáros Lőrinc is mást gondol, aki 2014-ben azt mondta: „Abban, hogy eljutottam idáig, bizonyára szerepet játszik a Jóisten, a szerencse és Orbán Viktor személye, de én soha nem privatizáltam, nem nyúltam le semmit, mindent a munkámmal és az eszemmel szereztem meg”. Hiszen ő okosabb, mint a Facebook-alapító Zuckerberg.
„A (brüsszeli) tervben az áll, hogy Ukrajna azonnali NATO-meghívást kap. A háború színterét orosz földre helyezik át. A tervnek az is a része, hogy miután a keleti fronton megvan a győzelem, Ukrajna vállalja, hogy az amerikaiakat helyettesítve egész Európa biztonságát garantálja saját, megerősített hadseregével. Vagyis mi, magyarok egy reggel arra ébrednénk, hogy ismét keletről jött, szláv katonák állomásoznak Magyarország területén” – ez hangzott el Orbán október 23-i ünnepi beszédében. A gondolat olyannyira zavaros, hogy azt akár Trump is megfogalmazhatta volna.
A miniszterelnök megragadta az alkalmat arra is, hogy rúgjon egyet Magyar Péterbe, az általa aláírófajtaként minősített „brüsszeli” potenciális bábkormányfőbe. A Tisza Párt elnöke viszont állította, hogy bár Emmanuel Macron francia elnök és Karl Nehammer osztrák kancellár is segítséget ajánlott neki a pártépítéshez, ő visszautasította az ajánlatokat. Azt hangoztatta, hogy semmilyen külső közreműködésből nem kérnek. Kétségtelen ugyanakkor, hogy nem Magyar Péter, hanem Orbán Viktor vette át a Türk Világ Legfelsőbb Rendje kitüntetést.
Mindez a teljesség igénye nélkül készült – ha úgy tetszik – önkényes összeállítás. Így kimaradt belőle, hogy Magyarország – bár voltak kormányzati ígéretek például a paksi atomerőmű bővítése ügyében – változatlanul kitart az orosz kapcsolatok mellett. Arról sem írtunk, mekkora kudarccal zárult az Orbán jelezte keleti nyitás politikája, miközben sok reményt fűztek ehhez. A magyar miniszterelnök migránsellenes, gyűlöletkeltő politikájára pedig tudatosan nem tértünk ki, bár ebben is együtt mozognak Trumppal. Arról is lehetne beszélni, hogy Orbán miféle pávatáncot jár „Brüsszel” és a hazai közönsége előtt. A kettő köszönőviszonyban sincs. A „békepártiság” meg olyannyira elcsépelt hazug érv, hogy arra kár szót vesztegetni.
Úgy fest, Trump és Orbán is valamilyen alternatív valóságban el. Ők két jó barát, és működik köztük a kémia. Lesz-e ettől például béke Ukrajnában? Aligha, mert hülyeségeket beszélni könnyű. A két jó barát ebben méltó partnere egymásnak.
(Fotó: AFP/Miniszterelnöki sajtóiroda / X @PM_ViktorOrban)